Travesti Cinselliğinde Yeni Gelişmeler

Kongrenin bu seneki konusu seksoloji ve cinsel işlev bozukluklarının tedavisindeki son gelişmelerdi. Kongrede dünyanın en ünlü cinsel tedavi uzmanları, cinsel terapistleri, cinsel sorunlarla ilgilenen hekimleri ve psikologları, cinsellik, cinsel işlev sorunları ve yeni tedavi tekniklerine dair her şey konuşuldu, cinsel sağlık bilimindeki en son gelişmeler ve yeni bilgiler katılımcılarla paylaşıldı. Hatta yakın bir gelecekte üç boyutlu cinsel eğitim videoları ve simülasyonlarla cinsel terapi yapılacağı da deklere edildi.

TÜRKİYE’DE DE BÖLGELERE GÖRE SORUNLAR DEĞİŞİYOR MU?

Ülkemizde kadınlarda vajinismus problemi, erkeklerde erken boşalma sorunu gibi cinsel sorunlar Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde çok daha yaygın görülüyor. Sahillere doğru gidildikçe ise çok daha seyrek… Batılı yaşam tarzı “Stresi artırıyor, şişmanlık yapıyor” diye suçlanır ama iyi geldiği sorunlar da var. Aslında dünyanın her yerinde sosyoekonomik düzeyin ve eğitimin arttığı bölgelerde cinsel sorunlar azalıyor.

EŞCİNSEL ÇİFTLERDE GİZLİ HOMOFOBİYE DİKKAT

Kongrede eşcinsel ilişkilerdeki cinsel sorunlarla ilgili konular üzerinde duruldu. Toplumun eşcinselliğe karşı geliştirdiği olumsuz yargılar bazen, eşcinsel bireyler tarafından farkında olmadan içselleştirilebiliyor. Bu da eşcinsel kişilerde gizli homofobiye bağlı; cinsel isteksizlik, erken boşalma gibi cinsel sorunlara yol açabiliyor. Kongrede eşcinsel bireylerin cinsel kimlikleriyle barışmaları sağlanırsa cinsel sorunlarının da düzelebileceği konuşuldu. Eşcinsel çiftlerde cinsel probleme yönelik terapiden önce gizli homofobi konusunun ele alınmasının daha iyileştirici olacağı belirtildi.

YENİ TEDAVİ YAKLAŞIMLARI NELER?

Kongrede ilk defa cinsel terapistlerin çiftle birlikte cinsel eğitim videoları izleyerek çifti tedavi etmesi tavsiye edildi. Bunun uluslararası bilimsel bir kongrede önerilmesi tedavide devrim niteliğinde bir değişimi getirecek gibi görünüyor. Kongrede yakın bir gelecekte üç boyutlu cinsel eğitim videoları ve simülasyonlarla cinsel terapi yapılacağı da konuşuldu.

CİNSEL SORUNLAR KÜLTÜRLE İLİŞKİLİ

Kongrede farklı ülkelerden bilim insanları vardı. Kültürel faktörler ve cinsellik hakkında çok özel konular tartışıldı. Her kültürün kendine özgü cinsel sorunları olduğu ve cinsel sorunların aslında inançlar, değerler ve kültürle ilişkili olduğu sunumlarda ortaya çıktı. Örneğin Avrupa’da Katoliklerin yoğun olduğu bölgelerde bekarete çok önem veriliyorken ve vajinusmus problemi çok daha sık görülüyor.

ÇİFTLER ÖZGÜRCE KONUŞMALI

Kongrede cinsel isteksizliğe karşı reddedilmeyi göze alarak farklı cinsel fantezilerin ve isteklerin partnere söylenmesi yeni çözüm yolu olarak sunuldu. Reddedilmemek için istekler bastırılınca cinsel isteksizlik ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle çiftler özgürce konuşmalı… Kişiler her türlü şeyi talep etme ama karşı tarafın da reddetme hakkı olduğunu bilmeli… Çiftler yeni şeyleri denemekten korkmamalı ama istemedikleri şeyleri de zorla asla yapmamalı…

ESKİ DERTLERE YENİ ÇÖZÜMLER

Seks korkusu olarak bilinen vajinismus tedavisinde eskiden parmak egzersizleri ve dilatatörler kullanılıyordu. Şimdi vibratörler de kullanılmaya başlandı. Çünkü eskiden tedavinin amacı travestinin penisle ilişkiyi gerçekleştirebilmesi üzerine kuruluydu. Yeni yaklaşımda ise travesti zevk alacağı güzel sevişme sanatını öğretmek amaçlanıyor.

SERTLEŞME PROBLEMLERİNDE YENİ BİR GELİŞMELER

Sertleşme problemlerinde üroloji alanında yeni bir gelişmeler var. Eskiden çeşitli ilaçlar, penise yapılan iğnelerle sertleşme sağlanıyordu. Ancak bunlar iyileştirmiyordu, sertleşme problemini sadece o an için çözüyordu. Şimdi yeni bir cihaz üretildi. Bu cihazla penise daha çok kan gitmesi sağlanıyor. Kısacası artık sertleşme sorununda geçici değil, kalıcı çözüm bulmak mümkün olabiliyor.

G VE P NOKTALARININ ÖNEMİ

Travestilerin orgazmı hala bilinmeyen soru işaretleriyle dolu… Yapılan araştırmalar birçok travestinin orgazmın ‘o’su ile henüz tanışmadıklarını gösteriyor. Ama artık istanbul travestileri orgazmı tanımak için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Kongrede, orgazm sorunlarında travesti hastalıkları ve doğum uzmanı hekimlerin G noktasına yaptıkları aşının, o bölgeyi hassaslaştırarak sorunun çözümünde etkili olduğu vurgulandı. Erkeklerde de makat ile yumurtalıklar arasında bulunan bölgeye “P bölgesi” adı veriliyor. Seks sırasında bu bölgenin uyarılmasının erkeğin orgazmını artırdığı söylendi. Ancak P bölgesini uyarmanın, G bölgesini uyarmak kadar güçlü etki yapmadığı da belirtildi.

travesti

Ağır Yağlı Yemekler Travesti İktidarsızlığına Yol Açıyor!

beslenme alışkanlıkları; erkeğin cinsel gücünü, enerjik olmasını, konsantrasyon kapasitesini, canlılığını, dikkat süresini ve hafızasını olumlu veya olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle ağır ve yağlı yemekler erkeklerin iktidarını ellerinden alabiliyor.

SERTLEŞME SORUNU NEDİR?

Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluklarının başında gelen sertleşme sorunu, erkeğin üç ayı aşkın bir süre, cinsellikle ilgili arzu duymasına rağmen, cinsel birleşme için gerekli sertleşmeyi sağlayamaması veya sürdürememesi durumu olarak biliniyor. Aşağıdaki durumları yaşayan her erkek sertleşme fonksiyonunda bir değişim meydana fark edebiliyor: (1) Cinsel birleşme için gerekli olan sertliği sağlayamama, (2) elde edilen sertliği sürdürememe, (3) cinsel birleşme için yeterli olan ancak eskiye göre daha zayıf algılanan sertleşme ve (4) sertleşebilme veya sertliği koruyabilmeye olan güvenin azalması… Erkeklerin fiziksel olduğu kadar cinsel sağlığını ve partner ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyebilen ve damar hastalıklarından hormonsal bozukluklara, yaşlılıktan sinirsel durumlara, geçirilmiş cerrahi müdahalelerden psikolojik faktörlere kadar hemen hemen pek çok risk faktörünün neden olabildiği sertleşme bozukluklarının, bir diğer ve günümüzde en çok rastlanan nedenlerinden biri de, tüketilen ağır ve yağlı yiyecekler…

PENİS NASIL SERTLEŞİYOR?

Penis içerisinde süngere benzeyen bir yapı var… Sünger nasıl suyu içine çekerek emerse, penisteki süngere benzer yapı da içinde bulunan damarlardan kan çekerek şişiyor, penis sertleşiyor ve yukarı doğru kalkıyor. Peniste sertleşme üç etkene bağlı olarak oluşuyor. (1) İlki doğrudan doğruya penisin baş kısmına ve penisin çevresine yapılacak dokunmalar beyne iletiliyor, bunun sonucunda bir refleks hareket ile kan penisteki sünger dokuya akıyor ve penisin sertleşmesini sağlıyor. (2) İkinci olarak erotik film izleme veya cinsel fantezi kurma gibi duygusal heyecanlanma sonucu sertleşmede, doğrudan doğruya beyin sertleşme emrini veriyor. (3) Üçüncü olarak idrar torbasının dolu olmasıyla refleks hareketi şeklinde görülen sertleşmelere ise sabah erken saatlerde rastlanıyor. Yani penisin sertleşmesi fiziksel ve psikolojik nedenlere dayandığı gibi duygusal yaşantılarla da ilişkili olabiliyor. Ancak penis cinsel uyarı ve boşalma anında en sert halini alıyor.

YAĞLI VE KARBONHİDRATLI YİYECEKLER ERKEKLERİN BAŞ DÜŞMANI

Özellikle kilo sıkıntısı çekmeyen ve yemek zevkine düşkün olan erkeklerin en favori besinleri yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler yani “ağır” olarak adlandırılan yemekler… Gün bitiminde, yeterince yorulan bedene yapılan ağır yüklemeler, tansiyon ve kalp-damar hastalıkları riskini artırdığı gibi fiziksel tempoyu da bir hayli düşürebiliyor. Genellikle akşam yemeklerinde tüketilmemesi gereken ağır et yemekleri ve yağlı hamur işlerinin sindirimi için vücut ürettiği enerjinin büyük bir kısmını harcamak zorunda kalabiliyor. Sindirim metabolizmasının harcadığı bu enerji sonrasında ise bedensel hareketler yavaşlayabiliyor, yorgunluk hissiyle beraber cinsel istek ve performansta büyük bir düşüş ve tansiyonda dalgalanma yaşanabiliyor. Ancak penis belirli bir basınçla çalışmaya alışıyor. Ayrıca kalp damarları ile penisin damarları aynı çapta, 3 mm… Yani kalbi etkileyen her durum penisi olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle özellikle akşam saatlerinde yağlı ve karbonhidratlı besinlerin yerine, kan şekerini etkilemeyecek olan balık, tavuk ve yeşil sebzeler tüketilmesi, öğün sonrasında yapılacak az oranda meyve ya da kuru yemiş takviyesi ile tokluk hissinin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Yani erkek beslenmesine dikkat ederek hem sertleşme sorunlarından hem yemek sonrası uyku halinden hem de çabuk acıkmaktan korunabiliyor.

SERTLEŞMEYE BÜTÜN BEDEN KATILIYOR

Sertleşme sorunu, yaşın ilerlemesinin yanı sıra koroner arter hastalığı, yüksek kolesterol düzeyi, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi bir dizi hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Sertleşme sistemindeki herhangi bir düzensizlik, örneğin halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk ve ağır yiyecek tüketimi nedeniyle sindirim sisteminin vücut enerjisinin büyük bir kısmını tüketmesi gibi faktörler sertleşme sorunlarına yol açabiliyor. Çünkü ağır et yemekleri ve yağlı hamur işleri, hem günlük tempoyu yavaşlatabiliyor hem de tansiyon ve kalp hastalıkları riskini artırarak sertleşme sorunlarına neden olabiliyor. Dolayısıyla, penisin sertleşebilmesi için tüm bedenin cinselliğe odaklanması ve cinsel organ ile vücudun uyum içerisinde hareket etmesi, sağlıklı ve doyurucu bir cinsel yaşamın ön koşulu olarak biliniyor. Bu nedenle “işleyen demir ışıldar” deyimini dikkate alarak, beslenme şekline ve tüketilen porsiyonlara dikkat edilmesi ve düzenli egzersiz yapılması gerekiyor. Böylece, beden sağlığı ve vücut içi enerji dağılımı kontrol edilerek, sertleşmede büyük rol oynayan kan basıncı daha kolay kontrol edilebiliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın