Travesti İle Öpüşürken Neden Gözler Kapanır?

Henüz bire bir deneyimlemediyseniz bile, filmlerde ya da dizilerde dudakların birbirine değme anı geldiğinde iki taraf da gözlerini kapar ve sessizliğin eşlik ettiği derin ve tutkulu bir öpüşme sahnesi başlar.

”Psikoloji alanında araştırmalar yapan bilim adamları, öpüşürken gözlerimizi kapamamızın sebebinin, beynin olan bitene daha fazla odaklanmak istemesiyle bağlantılı olduğunu söylüyor.”

Peki, hiç bir amacı yokmuş gibi görünen, “Bu adamlar gözleri açık öpüşemiyor mu?” diye düşündüren öpüşürken gözleri kapama davranışımızın altında nasıl bir motivasyon yatıyor? Neden öpüşürken gözlerimizi kapama ihtiyacı duyuyoruz?

Psikoloji alanında araştırmalar yapan bilim insanları, öpüşürken gözlerimizi kapamamızın sebebinin, beynin olan bitene daha fazla odaklanmak istemesiyle bağlantılı olduğunu söylüyor.

University of London’da bir grup araştırmacının yaptıkları araştırmalar sonucunda elde ettikleri verilere göre , dudaklardan yoğun bir uyarı gelmesi halinde insan beyni görsel uyarıları tam olarak algılayamıyor.

Bu bulguyla benzer olarak, Londra’da bulunan Royal Holloway Üniversitesi’nden bilişsel psikoloji alanında çalışmalar yürüten Polly Dalton ve Sandra Murphy’e göre, dokunma duyusunun aktif olarak çalışması, aynı anda alınan görsel uyarının yoğunluğuna bağlı olarak değişebiliyor.

İstanbul travestileri dokunma duyusunun aktif olarak çalışması, aynı anda alınan görsel uyarının yoğunluğuna bağlı olarak değişebiliyor.”

Sonuç olarak, öpüşürken gözlerinizi açar ve karşınızda gördüğünüz yüze odaklanmaya başlarsanız, dokunma duyunuzun beyninize gönderdiği uyarılara karşı olan farkındalıkta önemli ölçüde azalma yaşanacaktır.

Dalton ve Murphy’nin yapmış olduğu araştırma özel olarak öpüşmeye odaklı değil, genel olarak görsel uyarıların diğer duyularımız üzerindeki farklı etkilerini ölçümlemek amaçlı yapılmış bir çalışma.

Araştırmaya katılan gönüllülerden, bir taraftan ellerine bağlanan küçük kablolar yardımıyla titreşim verilirken bir taraftan da farklı zorluk seviyelerindeki karışık bir harf grubunun içinden kendilerinden istenen harfi bulmaları isteniyor. Araştırma sonucunda, daha karmaşık ve çok harf içeren, görece daha zor sayılabilecek görevi gerçekleştirmeye çalışan kişilerin titreşimlere daha az tepki verdiği görüldü.

Spesifik görsel bir uyarana fazlasıyla odaklanmanın, çevremizdeki diğer görsel ve işitsel uyarılara karşı farkındalığımızı azalttığı önceki araştırmalarla kanıtlanmıştı. Ancak Murphy ve Dalton’un çalışması, var olan bulguları daha da genişleterek görme duyusunun dokunma duyusuyla olan bağlantısını da ortaya çıkarmış oldu.

Her Orgazm Olduğunda Hapşıran Travestiler

Bilim insanları ve doktorlar yıllardır cinsellikle ilgili ilginç konularda araştırmalar yapıyorlar. Ayağından orgazm olan insanlar ya da kendi spermine alerjisi bulunan insanları cinsellikle ilgili araştırılması gereken ilginç konular arasında sayabiliriz; ancak belki de en ilginci cinsel kaynaklı hapşırma olabilir. Belki ilk duyduğunuzda size garip gelse de gerçekten de böyle bir durum söz konusu. Dilerseniz bu konu hakkında sahip olduğumuz bilgilerden bahsedelim.

Görülen ilk vaka tam yüzyıl öncesine dayanmakta olup, kişi kendini seks yaparken düşündüğünde kontrolsüzce hapşırmaya başladığını belirtiyor. O zamandan beri, araştırmacılar benzer deneyimler yaşayan insanlar olduğunu keşfettiler. Ayrıca, orgazm olurken kontrolsüzce hapşıran insanlar da bulunuyor.

Cinsel kaynaklı hapşırmanın nedenini araştırmacılar henüz keşfedemeselerde , sorunun nörolojik olduğuna inanıyorlar.

Cinsel kaynaklı hapşırma durumu hem istanbul travesti de hem erkekte görülebiliyor. Tam olarak neler olduğunu henüz anlayamamış olsak da, genel teori bu durumun nörolojik olduğu yönünde. Spesifik olarak, bazı insanların otonom sinir sistemlerinde anomali yani bozukluk bulunuyor ve bu sebepten dolayı hapşırıyorlar. Bu noktada sinir sisteminde yer alan ve nefes alma, terleme, hapşırma ve cinsel uyarılma gibi istemsiz vücut hareketlerini kontrol eden bölgeden bahsediyoruz.

Hapşırma sadece cinsel kaynaklı bir tepki değil!

Bilim insanları, bazı insanların sinir sinyalleri ileten tellerinin çaprazlanmış olduğuna inanıyorlar ve bu şekilde olunca beklenmeyen etkiler ortaya çıktığını ifade ediyorlar. Seks sırasında hapşırma bunlardan biri olabilir. Yine de beklenmeyen hapşırmanın aynı zamanda cinsel olmayan uyaranlara da bir tepki olduğunu da söylemek mümkün, yani parlak ışığa veya şişmiş bir karında da aynı tepki verilebiliyor. Böylelikle birçok ‘çaprazlanmış tel’ mümkün olabilirmiş gibi gözüküyor.

Cinsel kaynaklı hapşırmanın insanlar üzerinde deneyimlenen, onlara özgü etkilerini tam olarak bilmiyoruz. Örneğin; semptomlar sıklıkla seksüel düşünceler veya aktivitelerden kaçınmaya mı neden oluyor?

Bu konuda bildiğimiz bir şey varsa, o da bu fenomene çok nadir rastlandığı, tıp literatürüne göre yalnızca birkaç düzine insanda bu problem görülüyor.

travesti

Sperm Yutan İstanbul Travestileri

Eğer cinsel yolla bulaşan bir hastalığı (klamidya, bel soğukluğu, frengi) olan erkeğe oral seks yapıyorsanız enfeksiyon kapma riskiniz bulunur. Spermi yutup yutmamanız önemli değildir, önemli olan oral seks sırasında erkeğin ağzınıza boşalmış olmasıdır. Bu yüzden eğer partnerinizin herhangi bir sağlık problemi varsa veya kendinden emin değilse, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanarak ilişkiye girmeniz meniyi sizden uzak tutarak enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Eğer beraber olduğunuz erkeğin enfeksiyonu bulunmuyorsa, sperm yutmanın herhangi bir sağlık riski taşıdığını söyleyemeyiz. Ayrıca, sanılanın aksine kilo almanıza da sebep olmaz. Bazı insanlar spermin kalori yüklü olduğunu düşünürler, ancak bu doğru değildir. Her boşalmada yaklaşık 5 kalorilik sperm ortaya çıkar.

Sperm yutulduğunda hamile kalınması teknik olarak mümkün değildir, çünkü vücutta sindirilir.

Kadınların, sperm yutarak hamile kalacaklarına dair endişelenmelerine gerek yoktur; çünkü çocuğun oluşması için spermin rahme ulaşması gerekir ve yutulduğu zaman sperm sindirildiği için bu şekilde ulaşması mümkün değildir.

Bu durum, yalnızca oral seks yaptıktan kısa bir süre sonra bıçaklanmanız halinde gerçekleşir ki, bunun olma olasılığı da oldukça düşüktür. Birkaç yıl önce Afrika’da gerçekleşen bir olayda, Afrikalı bir travesti erkek arkadaşına oral seks yaparken eski sevgilisi o sırada oradan geçiyor ve bunu görüyor. Bıçağını çıkarıp travestiyi bıçaklıyor. Bir süre sonra, kadın doktora gittiğinde hamile olduğunu öğreniyor. Bu durumun bıçaklanma nedeniyle olduğu ortaya çıkıyor. Muhtemelen bu noktada, bu olayın cinsel birleşme nedeniyle olduğunu düşünseniz de, esas şok edici gerçek burada karşımıza çıkıyor: Kadının vajinası bulunmuyor! Mullerian agenesis adı verilen genetik bir durum, kadının vajinal gelişimini engelliyor ve vajinanın oluşması gereken yerde sadece küçük bir gamze ya da çukur oluşuyor. Tüm bu bilgilerin ışığında, post oral seks döneminde karın bölgesinde alınan yaranın spermin yeniden üretkenliğini sağlamasının en makul açıklaması olduğunu söyleyebiliriz.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bıçaklanma dışında sperm yutmanın bilmeniz gereken bir başka yan etkisi de yutan kişide bulunan sperm alerjisidir. Yapılan araştırmalar, bazı kadınların partnerlerinin spermlerine alerjisi olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

Bunun dışında sperm yutmanın ishale sebep olduğu da birkaç yıl önce iddia edilmiştir. Sperm yutmanın sindirim sistemiyle ilgili bir probleme neden olması (büyük olasılıkla früktoz intoleransının bir sonucudur, çünkü spermin en önemli bileşenlerinden biri früktozdur) yine de çok çok nadir görülen bir rahatsızlıktır.

Hep sperm yutmanın risklerinden bahsediyoruz, peki hiç faydası var mı?

İster inanın ister inanmayın, bazı araştırmalar sperm yutmanın preeklampsiye iyi geldiğini iddia ediyor. Preeklampsi, gebeliğin ikinci yarısında gelişebilen hipertansiyon ve proteinüri ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Eğer tedavi edilmezse, hem anne hem de fetüs için ölümcül sonuçları olabilir.

Peki meni yutmak neden preeklampsinin riskini düşürür?

Bu konudaki en başarılı hipotez annelerin hamilelik döneminde yabancı antijenlere maruz kalmalarıdır; çünkü genetik materyalin yarısı babadan gelir. Yine de anne adayı hamilelikte daha çok antijene maruz kaldığından dolayı, buna karşı tolerans geliştirir. Bu şekilde de bağışıklık reaksiyonu riski hamilelik sırasında azalır.

Yani, araştırmanın sperm yutma üzerinde hamilelere kesin olarak fayda sağladığı sonucunu çıkaramasakta bu iddia mevcut. Bu noktada kesin olarak bilmemiz gereken erkeğin enfeksiyonlu olduğu ya da kadının sperm alerjisi olduğu durumlarda, meni yutmanın sağlık için olumsuz etkileri olduğudur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın