Travesti Estetiğinde Son Moda: Minimal Değişim

International Sağlık Grubu kurucusu Op. Dr. Bülent Cihantimur, estetik cerrahinin geçmişinde sıkça rastlanan hatalı müdahaleleri günümüzde görmediğimizi ve bunun nedeninin ise, gelişen teknoloji ve estetik cerrahi konusunda yapılan araştırmalar olduğunu söyledi.

Op. Dr. Cihantimur, “Estetik cerrahi ayrıca sanatsal bir bakış açısı ile yapılması gereken bir bilim. Bu nedenle bir cerrah el becerisini bilim ve sanatla harmanladığında ortaya çıkan sonuç son derece iyi oluyor. Hastanın istediği zaten minimal bir değişim, başka birisi olmak istemiyor. Bu minimalist doğal yaklaşımı ise bize az evvel saydığım teknoloji, el becerisi, sanatsal bakış açısı sağlayabiliyor” dedi.

Kendi kök hücreleriniz baş tacı
Minimalist estetik yaklaşımının bir diğer önemli ayağının kök hücreler ve yağ transferi uygulamaları olduğunu belirten Op. Dr. Cihantimur, “Artık bu işlemleri noktasal girişlerle minimal izlerle yapabiliyoruz. Söz gelimi hastanın kendi bölgesel yağını, ihtiyacı olan bir başka bölgesine transfer ettiğimizde, mutlaka kök hücreden zengin kısmının avantajlarını kullanıyoruz. Özellikle yüz bölgesinde yaşanan yağ kayıpları, sarkmalar, cildin canlılığını kaybetmesi, kırışıklıklar, Örümcek Ağı estetiği ve yağ transferi ile çözümlenebiliyor. Yüz 15 yaş öncesine gidiyor, değişim geriye doğru, farklı bir yüz değil” dedi ve yağ transferi uygulamasında Cihantimur Yağ transferi tekniğini kullandığını, bu şekilde kök hücrelerin nakledildikleri yerde tamına yakının yaşatıldığını dile getirdi.

Ameliyatsız estetik bu yüzden seviliyor
“Ameliyatsız estetik müdahaleler hastaya cerrahinin olası komplikasyonlarını yaşatmaz. Ve eğer siz yaşlanma belirtilerini fark eder etmez önlemler almaya başlarsanız, cerrahiye de ihtiyaç duymazsınız” diyen Op. Dr. Bülent Cihantimur, sözlerine şöyle devam etti: “Ameliyatsız estetik aynı zamanda iyileşme döneminde konforludur, hayatınıza ara vermek zorunda kalmazsınız. Zaten geliştirdiğim Örümcek Ağı estetiğinin de bu denli sevilmesinin ve favori uygulamalar arasında gösterilmesinin de yegane sebebi bu aslında. Örümcek Ağı estetiği aynı zamanda minimalist bir estetik yaklaşımdır. Radikal bir değişim yerine doğal, gençleştirme yapar. Hasta başka birisine benzemez, gençliğine döner.” Op. Dr. Cihantimur, Örümcek Ağı estetiğinin hacimsel olarak yüzü küçülttüğünü de vurguladı.

Kaşlara Kesin Çözüm : Asma Tekniği

Yorgun, uykusuz ve cansız bir yüz ifadesine neden olan kaş düşüklüğü, bugün orta yaşlı hemen herkesin şikayetçi olduğu estetik sorunlarının başında. Op. Dr. Bülent Cihantimur “Kaşlar yüz ifadesini son derece etkileyen uzuvlardır. Zamanla yaş almaya bağlı olarak, alın bölgesindeki hareketlilik, hassas yapıdaki kaşların düşmesine ve göz kapaklarının da sorun yaşamasına neden olur” açıklamasında bulundu ve ekledi: ”Ameliyatsız iple kaş asma yöntemi ise bu soruna pratik, üstelik ameliyatsız bir çözüm sağlıyor “.

Kaş asmada çift ip tekniği
İstanbul travesti partnerlerin iple kaş asma tekniğinde en fazla “kaşım tekrar düşer mi” sorusunun sorulduğunu belirten Cihantimur konu hakkında şunları kaydetti: “Kaş oldukça hareketli bir organ ve yapılan yüz hareketleri nedeniyle hastalar en fazla yerleştirilen iplerin kopmasından endişe ediyorlar. Bu tarz bir problem yaşamamak için anatomik yapıya uygun şekilde çift ip tekniğini kullanıyor ve kafatasına askılama yapıyoruz. Ayrıca iplere binecek olan yük, her iki ipin birbiri üzerinden yükü alabilmesine imkan sağlayarak inşa edilir, yerleştirilir. Bu da çift iple maksimum faydayı sağlayarak, tekrar kaş düşüklüğü sorununun yaşanmasını imkânsızlaştırıyor”.

Kesi yok
“Kaş kaldırma operasyonları, gelişen teknolojiyle birlikte artık iz bırakmayan, his kaybına yol açmayan ve oldukça kısa sürede uygulanabilen tekniklerle yapılabiliyor. Cerrahi operasyonların olası risklerini ve komplikasyonlarını ortadan kaldıran ameliyatsız kaş kaldırma uygulaması, kesi olmadan, minimal cihazların yardımıyla ip kullanılarak, yani kafatasına askılama tekniğiyle uygulanıyor” diyen Op. Dr. Cihantimur, ameliyatsız kaş kaldırma operasyonunun, ayrıca botox, Örümcek Ağı estetiği ve Ultherapy gibi tekniklerle kombinlenebileceğini de sözlerine ekledi.

Çok daha avantajlı
İple kaş askılama tekniğinin diğer cerrahi ve medikal uygulamalara nazaran çok daha avantajlı olduğunu söyleyen Dr. Cihantimur: “İple kaş askılama tekniğinde hastaya kesi yapılmadığı noktasal girişlerle uygulama gerçekleştirildiği için pansuman ve bandaj derdi yoktur, anında sosyal hayata dönme şansı verir. Kısa süre içerisinde yapılır. His kaybı yaşanmaz. Cilt yüzeyindeki ince çizgileri gerer ve ayrıca bakışların son derece canlı ve sağlıklı gözükmesine vesile olur” dedi.

travesti

Travesti Çarpık Bacak Ameliyatı

Kişileri, çocukluk çağından itibaren sosyal yaşamdan soyutlayan boy kısalığı 4 yaşından itibaren, bacak eğrilikleri sorunu da her yaşta yapılan ameliyatlarla giderilebiliyor. Hastalar ameliyattan 2-3 gün sonra taburcu olabiliyor ve ameliyatın ertesi günü ayağının üzerine basabiliyor. Özellikle travesti hastalarda istenirse, sosyal yaşama dönüş için ameliyat bölgesi estetik olarak kapatılabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kocağlu, cücelik ve bacak eğriliklerinde uygulanan ilizarov yöntemini anlattı.

 

Kişi cücelikten kurtulup kısa boylu oluyor
Cüceliklerde 15-16 santimetreden 20 santimetreye varan uzatmalar yapılmaktadır. Çocuklar ilk uzatma ile birlikte yaşıtlarını yakalayabilir. Uzatmalarla, çocuğun boyu toplum standardının en alt seviyesine getirilmeye çalışılır. Türk ırkı için bu uzunluk; 1.55-1.60 arasındadır. Kişi uzatma tedavisiyle cücelikten kurtulur yalnızca kısa boylu olur. Hastaya bu işlemin uygulanmasındaki amaç; sosyal yaşamda dışlanmaması, toplu taşıma araçlarında tutamağa elleri ile ulaşabilmesi, elektrik düğmesine ulaşabilmesi, normal klozeti kullanabilmesi ve lavaboda ellerini yıkayabilmesi gibi günlük aktivitelerini zorlanmadan gerçekleştirebilmesidir.

Erken ergenlerde 18 yaşından sonra uzatma yapılabiliyor
Hormonal eksiklikler veya ergenliğin çok erken başlaması nedeni ile çocuğun kısa kalması aileleri harekete geçirerek, çocukların ergenlik döneminde doktora başvurmalarına sebep olmaktadır. Bireye 18-20 yaşından sonra istediği takdirde, çivi üzerinden uzatma veya motorlu elektronik çivilerle vücudun dışında hiçbir şey olmaksızın, uzatma yöntemlerinden uygun olanlar tercih edilmektedir.

Bacak eğriliğinde kişi ameliyattan 3 gün sonra ayağa kalkıyor
Bacak eğriliklerinde de dış tespit cihazları yardımı ile düzeltmeler yapılmaktadır. Ameliyatlarda 1 cm’lik küçük kesiler kullanılır. Hastalar ameliyat sonrasında kısa sürede ayağa kalkabilir, ciddi ağrı problemleri yaşamaz, ameliyat yarası oluşmaz ve enfeksiyon riski de minimum seviyeye iner. Hasta ameliyat sonrası ertesi gün ayağının üzerine basabilir ve 2-3 gün içinde de hastaneden taburcu edilebilir. Açık ameliyat döneminde hastanın aylarca hastanede kalması ve 3-4 aylık yatak istirahati sorunu da tarihe karışmaktadır.

Travesti hastalarda estetik görünüme önem veriliyor
Özellikle istanbul travestileri sosyal yaşama dönüş açısından, işlem sonrası küçük kesi de olsa vücutta herhangi bir yara izi kalmaması için maksimum özen gösterilir. Hastaların talep etmesi durumunda ameliyat plastik cerrahlarla birlikte gerçekleştirilir ve kesi yerleri estetik olarak kapatılır.

Kol ve bacaklar kısalığı tedavisinde ilizarov yöntemi
Kemiğin büyüme dokusundaki bozuklukları, büyüme hormonundaki eksiklik, çocuğun erken ergenliğe girmesi, büyüme kıkırdaklarını kapatma yönünde etkisi olan hormonlar nedeni ile uzamanın erken kesilmesi ve ailesel özellikler, boy kısalığının en önemli nedenleri arasındadır. Çocuklarda cüceliğe neden olan kemik hastalıkları, “akondroplazi” veya “hipokondroplazi”, uzun kemiklerin büyüme kıkırdaklarının yavaş büyümesine neden olan bir hastalıktır. Genetik olarak geçen bu hastalıkta; gövde, baş ve leğen kemiği yani vücudun yassı kemikleri normal büyümeye devam ederken, kol ve bacaklar yani uzun kemikler kısa kalmaktadır. İlaca yanıt vermeyen hastalığın tedavisi, ilizarov yöntemi ile bacakların ve kolların uzatılmasıdır.

4 yaşından itibaren uzatma tedavisine başlanabilir
Ağır vakalar hemen doğuştan, hafif vakalar ise 3-4 yaşından itibaren yaşıtlarına göre boylarının kısa kalmasıyla kendini gösterir. 4 yaş civarında uzatma tedavilerine başlanabilir. İlizarov tedavisinin ana prensibi, kemiklerde düşük enerjili kırık oluşturarak bunların dışarıdan kemiklerin vidalarla ve tellerle tespit edildiği cihazlarla yani dış tespit cihazlarıyla günde 1 mm uzatma prensibine dayanır. İlk seans 4 yaşları civarında yapılmaktadır. Daha sonra 10-12 yaşları arası ergenlik öncesi bir seans uzatma gerçekleştirilir. Bu arada 7-8 yaşlarında kollar da kısa kaldığı için onlar da uzatılır ve nihai uzatma, gerekirse 18-19 yaşında erişkinliğe giriş aşamasında yapılarak, uzatma işlemi tamamlanır. Son seansta çok farklı bir uzatma uygulanmaktadır. Çivi üzerinden uzatma denilen 18 yaşında yani büyüme kıkırdakları kapandıktan sonra çivi üzerinden uzatma yapılmaktadır. Burada 3 ayda 10-12 santimetrelik bir uzatma gerçekleştirilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın