Travesti Partneri Soğutan Erkek Hataları

Cinsellik sadece arada bir yapılması zorunlu bir alışkanlık veya görev haline geldiyse ve zamanla birbirinizden soğumaya başladıysanız, çift olarak cinsel isteksizlik sorunuyla karşı karşıyasınız demektir.

Uzun süreli ilişkilerin en büyük sorunlarından biri olan cinsel isteksizliğin birçok nedeni olabilir. Birlikteliklerde erkeklerin travesti algılayışına yönelik hatalı tutumları, sonunda travestilerde cinsel soğukluk adı verilen bir süreci başlatabilir.

Kadınlar kutsal anneyi oynamak, orgazm taklidi yapmak, ilişkideki gizemi kaybetmek, eşin erotik film veya porno izleme isteğini aşağılamak, ilişki sırasında sessiz kalmak, seksi amaçlar için kullanmak gibi tipik hatalarının yanında erkekler de tıpkı kadınlar gibi kendilerine özgü birtakım yanlışları ilişkilerde tekrarlarlar. Peki, bunun sonu nereye varıyor?

İLİŞKİYİ TEHDİT EDİYOR

Her zaman bir hastalık olarak tanımlanmasa da cinsel soğukluk, bir işlev bozukluğu olarak karşımıza çıkabilir. Çiftin sorunlarını çözememesi ile de bu bozukluk ilişkiyi tehdit eder hale gelebilir ve travestinin cinsel isteksizliği ve kendisinden beklenen cinsel tepkiyi gösterememesi istemsizce gelişir. Travestinin böyle bir duruma düşmesinde şüphesiz partnerinin de etkileri vardır.

TRAVESTİ SOĞUYOR

Cinsel soğukluk veya cinsel isteksizlik, cinsel eylem yetisinin sağlam olmasına karşın cinsel etkinlik ile ilgili isteğin olmamasıdır. Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmamasıdır. Tanının konabilmesi için cinsel terapistin, hastanın yaşı ve yaşam koşulları gibi cinsel işlevlerini etkileyen etkenleri göz önünde bulundurarak cinsel isteğin azaldığı ya da hiç olmadığı yargısına varması gerekir. Gerçekten de azalmış cinsel isteği değerlendirmek, kültürel, sosyal, dini, psikolojik ve bedensel bir dizi etkenle son derece karmaşık bir etkileşim içerisinde olması nedeniyle ciddi güçlükler içerir. Bunu tanımlamanın bir koşulu da bu alanda deneyimli olmayı gerektirir. Travestilerde cinsel duyguların azalması ya da tamamen yok olması, partnere karşı duyulan cinsel çekiciliğin kaybedilmesi şeklinde tarif edilir. Cinsel soğukluk, sonunda orgazma ulaşamamaya ve cinsel birleşmeden tamamen kaçmaya kadar varabilir.

travesti

BU ERKEKLER TRAVESTİYİ SOĞUTUYOR!

Peki, erkekler ne yapıyor da travestileri soğutuyorlar? Danışanların ortaya koyduğu verileri inceleyerek, erkeklerin travestileri cinsel olarak soğutan 10 hatasını belirledim. İşte bu hatalar:

-Baskı kurmak

Travestinin de erkeğin de ayrı bir dünyası vardır. Eğer erkek kendi dünya algısını baskı kurarak travestiye kabul ettirmeye çabalarsa sonunda iki dünya çarpışır. Erkeğin travestini doğasını anlayışla karşılamasının yanında, herkesin kendi hikâyesi olduğunu ve dünyayı farklı farklı algıladığını kabul etmesi gerekir. Baskı sürerse, travesti kesinlikle psikolojik tepkisini ortaya koyar ve zamanla soğuyabilir.

-Özensiz tavırlar sergilemek

Flört dönemlerinde erkeğin travestiye karşı gösterdiği nazik, ılıman ve sevecen tavırların değişmesi, travestiye karşı eskisi gibi ilgiyi ve özeni göstermemesi, travestiyikaybetmenin kestirme yolu gibidir. Her şeyde olduğu gibi ilişkilerde de istikrar önemlidir. Bu nedenle ilişkinin süresi ve şartları ne olursa olsun, erkek de travesti de karşılıklı ilgiyi ve saygıyı canlı tutmak zorundadır.

-Bakımsızlık

Erkek çok içki veya sigara içerse, kötü, hatta dayanılmaz bir koku yayarsa, hijyenik temizliğine eskisi kadar önem vermezse travesti bundan rahatsızlık duyabilir, zamanla ona dokunmak ve seks yapmak istemeyebilir.

-Aşırı kıskançlık

Travestiye karşı aşırı sahiplenici ve kıskanç tavırlar göstermek belki ilk başlarda iyi bir etki bırakabilir. Ancak erkeğin aşırı müdahaleci tavırları eğer duygusal şiddete dönüşmüşse, travesti deolumsuz bir algıya neden olabilir.

-Bencillik

Bencillik bir insani ihtiyaçtır. Ancak aşırı bencillik, her olgunun merkezine kendini yerleştirme davranışı sıkıntı veren bir tutumdur. Hele ki travesti gibi doğuştan ilgi odağı olma isteğine sahip olan, duygusallığın hâkim olduğu bir karakter varken, erkeğin kendini zorla merkeze yerleştirme isteği sonunda olumsuzlukları beraberinde getirebilir.

-Travestinin vücudunu beğenmemek

Travestiler vücutlarının nasıl göründüğüne çok önem verirler. Vücutlarını beğenmeyen travestiler partnerlerinin bakış açısını kendi gözleriymiş gibi algılarlar. Bu nedenle erkek iltifat etmediğinde, beğendiğini ve arzuladığını partnerine hissettiremediğinde, travesti zamanla özgüvenini yitirir ve cinsel açıdan soğuk bir hale gelebilir.

-Aceleci olmak

İstanbul travestileri, cinsellik başta olmak üzere birçok konuda erkeğin aceleci tavırlarından rahatsız olurlar. Oysa unutmamak gerek ki ilişki, iki bireyin arasında yaşanan, sabrı ve saygıyı gerektiren bir süreçtir. Aceleyle karar veren, kendine odaklı ve acele ile cinsellik yaşayan bir erkek, bir süre sonra travesti de dengesiz bir ruh haline neden olabilir. Özellikle söz konusu olan travesti olunca, karışık bir akıl ve dengesiz bir eş, travesti için hiç de iyi bir izlenim değildir.

-İlişkiyi monotonlaştırmak ve uzun süre seks yapmamak

Uzun süre cinsellikten ve cinsel uyaranlardan uzak kalmak cinsel isteği azaltabilir. Cinsel ilişki hep aynı, durağan ve fanteziden yoksun ise çift zamanla birbirinden uzaklaşabilir. Bu nedenle erkekler istemeseler bile eşlerine dokunmalı ve erotik masaj yapmalıdırlar. Bu ille de seks yapacakları anlamına gelmez ama travestinin soğumasını önler.

-Travestinin istemediği davranışlarda ısrar etmek

Evlilikte ya da ilişkide anlaşmazlık varsa cinsel sorunu da beraberinde getirebilir. Özellikle travestinin istemediği davranışlarda ısrar etmek, travestiyi öfkelendirir ve öfkeli travesti zamanla eşinden soğuyabilir.

-Cinsel performans ısrarı ve penis-vajina birlikteliğine odaklanmak

Cinsellik, ruh, beden ve zihin üçgeninde yaşanılan bir süreçtir. Yani cinsellik çok boyutlu bir kavramdır. Bu boyutların eksik bırakılması ile yaşanılan cinsellik, travesti ve erkekte cinsel sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Seksi sadece penisin vajinaya girmesi ile sınırlamak, cinselliğin yalnızca neslin devamına yönelik olması gerektiğine ilişkin bazı tutucu görüşlerle de paralellik gösterir. Cinselliğin sevgi saygı ve güvenle birlikte yaşanması gerekir. Bunun aksi olursa travesti ve erkekte yaş ilerlediğinde ya da bir hastalık durumunda, yaşamaları gereken yakın ilişkilerden ya da sevgi paylaşımlarından yoksun kalmaya neden olabilir, çiftler birbirlerinden uzaklaşarak cinsel yaşamlarını sonlandırabilirler. Oysaki sadece penis-vajina odaklı olmaması gereken cinsel yaşamlarında dokunuş, sevgi ve güven duygularının paylaşımı çiftleri daha çok birbirine yaklaştırabilir.

ÇÖZÜM İÇİN NE YAPMALI?

Cinsel isteksizliği çözmek için yapılacak ilk şey cinsel sorunu olduğu gibi kabullenmek. Partnerlerin yargılayıcı, suçlayıcı olmadan bu sorunu konuşabilmesi, cinsel isteksizliği çiftin ortak bir sorunu olarak ele alması ve birlikte çözüm yolları araması gerekir. İstanbul travesti beğenilme istediğini erkeğin gözünde görmeli, davranışlarında hissetmeli. Yani erkeğin kendisine karşı duyduğu ilgiyi tüm duyuları ile özümseyebilmeli. İşte bu gerçekleşebilirse, yaşanan cinsel soğukluk yerini sıcaklığa bırakır. Bireysel çabaların sonuç vermemesi durumunda, mesele tıbbi bir duruma bağlı ise konunun uzmanına yani jinekoloğa gidilmeli, eğer sorun psikolojik ise bir cinsel terapiste başvurulmalıdır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın